فرق SSL رایگان و پولی

چطور برند خود را متمایز کنیم و در کسب و کارمان موفق شویم؟
برند سازی
آوریل 19, 2020
فرق اس اس ال رایگان و پولی

فرق بین اس اس ال رایگان و پولی چیست ؟

فرق بین ssl رایگان و پولی در چیست ؟

وقتی سایت شما ناامن باشد، اتفاقی که می افتد این هست که هر اطلاعاتی که از مرورگر مشتری به سایت شما ارسال می شود می تواند شنود شود. و یا به طور بلعکس، اگه شما مشتری یک سایت باشید، و این سایت ناامن باشید، این امکان وجود دارد که در هنگام پرداخت با وارد کردن شماره کارت اعتباری تان، اطلاعات کارت اعتباری تان به سرقت برود. سایت های امن معمولا در اول آدرس شان HTTPS  دارند. HTTPS با استفاده از پروتکل لایه های سوکت امن SSL   داده های وب سایت را رمز گذاری می کند. برای فعال کردن HTTPS در وب سایت تان ، شما یک گواهی امن و سپس تایید این گواهی را نیاز دارید.

شما از دو طریق میتوانید گوهینامه ssl را دریافت و بر روی سایت خود فعال کنید:

  1. ارائه دهندگان مطمئن، این گواهی‌نامه ها را با دریافت مبلغی در بازه‌ای مشخص در اختیار سایت‌ها قرار می‌دهند.
  2. استفاده از گواهینامه های ssl رایگان، از جمله Let’s Encrypt

این سوال برای خیلی های پیش می آید که کدامیک بهتر است ssl  رایگان یا پولی ؟

تفاوت اصلی :

مهم ترین تفاوت SSL های رایگان و پولی در ” مدت زمان استفاده از گواهینامه” SSL   می باشد :

  1. در SSL های رایگان حداکثر زمان استفاده ۳ ماه می باشد.
  2. در SSL های غیر رایگان حداقل مدت زمان استفاده ۱ سال می باشد .

گواهینامه های SSL  پولی چه مزایایی دارند ؟

مهم ترین مشکل یا بهتر بگم ضعف گواهینامه های SSL رایگان مدت زمان استفاده از آنها می باشد ، اما تفاوت های دیگری هم بین SSL رایگان و پولی وجود دارد که به نظر من این‌ها عیب های SSL های رایگان نیستند، بلکه این ها مزایای SSL های پولی هستند، که اگر بخواهم به برخی از این مزایا اشاره کنم، میتوانم به موارد زیر اشاره کنم :

  • برخی از گواهینامه های امنیتی پولی قابلیت استفاده روی بی نهایت ساب دامنه را دارند ، که اصطلاحا به این نوع گواهینامه ها Wildcard می گویند .

در صورتی که در گواهینامه های رایگان شما به ازای هر ساب دامنه باید یک گواهینامه تهیه کنید.

همچنین نوع دیگری هم وجود دارد که از Multi-Domain هم پشتیبانی می کند.

نکته : تمامی گواهینامه های پولی از قابلیت Wildcard و Multi-Domain پشتیبانی نمی کنند.

  • گواهینامه های پولی دارای انواع بیشتری می باشد ، به طور کلی گواهینامه های غیر رایگان در سه نوع (DV ، OV و EV) ارائه می شوند که گواهینامه DV پایه ترین گواهینامه امنیتی پولی می باشد و EV بهترین گواهینامه امنیتی می باشد.

گواهینامه های EV :

 در این گواهینامه ها علاوه بر قفل سبز رنگ یا نماد SSl نام شرکت نیز درج می شود، که نشان دهنده این هست که سایت مورد نظر از قابل اعتماد ترین گواهینامه امنیتی استفاده نموده است، البته به این نکته هم اشاره کنم که معمولا گواهینامه های EV خیلی گران تر از گواهینامه های DV می باشد.

  • تضمینی در خصوص ضریب امنیتی دارند به همین جهت وارانتی ارائه می کنند.
  • دارای پشتیبانی از سمت شرکت ارائه دهنده می باشند.
  • برخلاف گواهینامه های رایگان که کد CSR یا همان کد شناسایی SSL غیرقابل سفارشی‌سازیست، در گواهینامه های پولی CSR قابل سفارشی‌سازیست و SSL با اطلاعات سایت صادر می‌شود.
  • در سئو امتیاز بیشتری خواهد داشت.

مزیت :

یکی از مزیت های داشتن گواهینامه اس اس ال، گرفتن نماد اعتماد دو ستاره می باشد. جهت دریافت نماد اعتماد دو ستاره باید گواهینامه شما حداقل ۱ سال اعتبار داشته باشد ، به همین دلیل استفاده از گواهینامه ssl رایگان که مدت زمان اعتبار آن محدود می باشد گزینه مناسبی نیست.

گواهینامه SSL رایگان برای چه نوع وب سایت های مناسب است؟

تقریبا SSL رایگان برای ابتدای فعالیت تمامی وب سایت ها میتواند مناسب باشد، فرضا شما میخواهید یک وب سایت رو تازه راه اندازی کنید و در مراحل اولیه کار هستید و تا چند ماه اول که در مرحله تست و بررسی هستید به نظرم این SSL برایتان مطمئنا بهترین گزینه هست.

حتی بعد از مراحل اولیه سایت هم میتوانید از این گواهینامه استفاده نمایید، مگر این که برای شما اعتبار و امنیت خیلی مهم باشد و یا سایت شما متعلق به سازمان و ارگان خاصی مثل بانک،دانشگاه و… باشد.

سئو و ssl :

تهیه گواهی SSL و استفاده از پروتکل ایمن شده HTTPS علاوه بر اینکه سطح امنیتی وب سایت را بهبود می بخشد، بر روی سئو سایت نیز تاثیر مثبت دارد. موتورهای جستجوگر مانند گوگل به وب سایت هایی که به امنیت ارتباطی کاربران خود توجه کرده باشند، علاقه‌مند بوده و تا حدودی بر روی رتبه سایت تاثیر مثبت خواهد گذاشت.

وب سایت خود را با SSL قفل کنید تا در برابر حملات سایبری محافظت کنید .

فرق SSL رایگان و پولی

 

دیدگاه ها بسته شده است

Buy now